jklkjlkjkhjk

Aloe Vera ( Sarısabır) Bitkisi Bakımı ve Yetiştirilmesi


Aloe Vera Bitkisi Bakımı ve Yetiştirilmesi

Aloe Vera bitkisi sağlık ve güzellik konusunda oldukça faydalı yararlar sağlayan özel bir bitkidir.

Bu sulu  ve etli yapraklı bitkinin, bakımı çok kolay ve çoğu yetiştiriciye nadiren sorunlar çıkaran bir türdür. Ayrıca sukulent aranjmanında kullanılan popüler bir türdür.

Açıklama

Faydaları: Aloe, dünyada genel olarak cilt bakımı ürünlerinin üretiminde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra birçok faydasının olduğu da bilinmektedir. Ancak kullanılırken dikkat edilmesi gereken bu bitkinin kullanımının güvenliği konusunda tatmin edici bir kanıt henüz ortaya konulabilmiş değil.

Bakımı: Aloe Vera'yı kapalı ortamlarda yetiştirenler için bakımı oldukça kolaydır. Kapalı ortamlarda gerekli iklim istekleri sağlandığında geriye sadece biraz sabır kalıyor.

Çiçekler: Aloe Vera'nın çiçek açması için acele edilmemeli çünkü bu bitkinin çiçek açması için ortalama 3-4 yıl gibi bir süreye ihtiyaç var. Ayrıca çiçek açabilmesi için genelde havadar ve iyi güneş alan ortamlarda bulunmaları gerekmektedir. Tabi tüm bunlar elinizde bulunan Aloe Vera türüne göre değişiklikler gösterebilir.Genel Özellikleri
Menşei: Kuzey Afrika.
İsimler: Aloe V, Medicine Plant, True Aloe, Burn Plant. Aloe V, Aloe barbadensis 
Maksimum Büyüme (yaklaşık): Yükseklik 30-60 cm.
Evcil hayvanlar için zehirli: Kedi ve köpekler için zehirlidir.
Aloe Vera İklim İstekleri

Sıcaklık: Ortalama  21 ° C -  26 ° C sıcaklıklarda en iyi gelişimi göstermektedir. 10 ° C'nin altında bulunan ortamlarda bulundurulmamalıdır.
Işık: Işık ihtiyacı fazladır ancak direk güneş ışığı altında bulundurmamak gerekir.
Sulama: Bunlar içerisinde oldukça su barındıran sulu bitkilerdir. Bu sebeple toprağın nemli olması gerekir ancak aşırı sulama ve kötü drenaj köklerde çürümeye sebep olacaktır. Kış aylarında ise sulama azaltılmalıdır.
Toprak: Kaktüs için kullanılan iyi drenajlı toprakları sever.
Hava Nemi: Nem bu bitkiler için çok büyük problem oluşturmaz.

Bitkide Sağlık Problemleri

Kuru kahverengi yaprak lekeleri: Yaz aylarında çok fazla güneş ışığı ve az sulama neden olabilir. 
Yapraklarda aşırı yumuşama: Yapraklarda görülen bu yumuşamaların sebebi genelde aşırı sulamadır. Ayrıca soğuğa maruz kalması da sebepler arasında gösterilebilir. Böyle bir durumda topraktaki drenaj kontrol edilmeli  drenaj şartları iyileştirilmeli.
kynk:houseplantsexpert
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »