jklkjlkjkhjk

Dünyanın En Güzel Sokakları

Dünyanın En Güzel Sokakları

Dünyanın birçok farklı bölgesinden görülmeye değer sokak ve cadde manzaralarını sizler için derledik.

1.Şemsiye Gökyüzü Projesi


Şemsiye Gökyüzü Projesi, Portekiz şehirlerinde yıllık Ágitagueda Sanat Festivali'nin bir parçası olarak 2011'de başladı. Sıcaklıklar yükseldikçe her yaz Águeda'nın dar sokakları, aşağıda yayalara gölge kazandıran renkli şemsiyelerle kaplanır.

2. Kiraz Ağaçlı Yol


Kyoto şehrinde bulunan Tetsugaku no michi adlı 1.2 mil uzunluğundaki bir sokak. Kiraz ağacıyla kaplı bu yol, UNESCO'nun Dünya Mirası listesindeki bir kanala ve geçmişteki Ginkaku-ji tapınağına paralel olarak uzanıyor. Tetsugaku no michi'yi ziyaret etmek için en uygun zaman, yolun sarkan ağaçlarının tam çiçek açtığı Nisan ayıdır.

3. Eğilen Binalar


Shambles- York'ta bir cadde. Binalar tarihi 14. yüzyıla kadar uzanmıştı. Büyüleyici ahşap çerçeveli binalar biraz büküktür ve bazıları parke taşlı caddeye doğru sallanıyor gibi.

4. Ünlüler Sokağı


Bayan Doubtfire (1993) gibi filmlerde ve Full House (1987-1995) gibi ünlü televizyon programlarında ünlü olan San Francisco'daki Alamo Meydanı yakınlarındaki Steiner Caddesi'ndeki bu sıra evler, her yıl binlerce turisti cezbeden tarihi bir simge haline geldi. Viktorya dönemi ve Edward tarzı evler çeşitli pastel renklerle güzelce boyanmıştır.

5.Endülüs Sokağı


Endülüs kenti Cordoba'da bulunan Calleja de las Flores, uzanan dar bir caddedir. Birçok çiçeği ve beyaz yıkanmış duvarları ile büyüleyici İspanyol sokağı bölgenin tipik bir örneğidir.

6. Rengarenkler Sokağı


Arjantin, Buenos Aires'teki La Boca mahallesinde yer alan çok renkli evler, 19. yüzyılın sonlarına ait tarihinin büyük bölümünü yansıtmaktadır. Avrupalı ​​göçmenler İtalya'nın Cenova kentinden geldiğinde, çoğu, harcanabilir geliri az olan veya hiç kullanılmayan liman işçisi oldular; evlerini, rıhtımdan çıkan ince oluklu levha metal parçalarıyla, artık boya ile kapladılar. Bir renk kaçınılmaz olarak tükendiğinde, başka bir renk kullandılar. Böylece renkli bir mahalle doğdu. Bugün, Caminito (gösterilen) bir sanatçının La Boca'nın sokaklarında kullanılan eski konutların yeniden yaratılmasıyla hayata geçirildi.

7. Lombard Caddesi


San Francisco'daki Lombard Caddesi şehrin en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline geldi. Turistler çoğunlukla sürücülerin saç tokuşu rotalarına doğru ilerlediklerini izlemek için toplanırlar. 1922'de tamamlanan sokak, dik yoldaki otomobilleri yavaşlatmak için tasarlandı. Sürücülerin saat yönünde ilerlemeleri önerilir


8. Mavi Sokak


Fas'ın kuzeybatısında bulunan küçük bir şehir olan Chefchaouen'in sokakları, farklı mavi tonlarıyla ünlü. 1471'de kurulan kent, bir zamanlar İspanya'dan sürgünlerin kalesi olarak kullanılmıştır. Yüzyıllar boyu birçok Yahudi Chefchaouen'e taşındı ve onlara mavi boya kullanarak insanları Tanrı'nın gücünü anımsatan eski inancını getirdi. En canlı deneyim için ziyaretçilerin Al Hassan Onsar, Rue Outiwi ve Rue Bin Souaki'nin yukarı ve aşağı doğru giden sıkı merdivenleri gibi sokaklarda dolaşmaları gerekir.

9. Asmalı Sokak


İspanya, Andalusia'da bulunan Jerez de la Frontera, zarif şarabı ile ünlü bir şehirdir. Burada, tarihi merkezdeki bir sokak, çevreleyen duvarlar boyunca yetiştirilen sarmaşıklardan üzüm yapraklarıyla gölgeli.

10. Eski Kent


UNESCO Dünya Mirası Listesi olan Lijiang, Çin'deki 1.000 yıllık Eski Kent, düzenli kanalları ve yürüyüş yollarıyla ünlüdür. Qiyi Caddesi Chongron Caddesi veya Wuyi Caddesi Wenzhi Sokağı boyunca yürüyerek bazı muhteşem sokak manzaralarını seyredin.

11. Tünelİlkbahardan iki ila üç hafta boyunca, Bonn, Almanya'daki Cherry Blossom Bulvarı'nda bulunan ağaçların yarattığı büyülü tünel turistler ve fotoğrafçılar getiriyor.

12. Huş Sokağı


Kuzey İrlanda'daki Ballymoney'deki Bregagh Yolu, 18. yüzyılda tasarlanmış huş ağacından yapılmış bir caddedir. Dark Earges adı taşıyan yol, HBO şovu Game of Thrones'un hayranları tarafından anında fark edilecek .

13. Paris Champs-Élysées


Paris Champs-Élysées, dünyanın en ünlü caddesi olabilir. Güzel manikür ağaçlar, Place de la Concorde'den Arc d Triomphe'a (gösterilen) uzanan 1,2 mil uzunluğundaki cadde boyunca uzanır.

14. Brouwersgracht


Teknelerin ve bisikletlerin ardında kalan Amsterdam'ın birçok kanalı, çağlar boyunca turist çekmiştir. Ancak merkez tren istasyonunun yarım mil ötesinde yer alan Brouwersgracht, Hollanda başkentinin en pitoresk bölgesi olabilir.

resim kaynak: Getty Images architecturaldigest com
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »