jklkjlkjkhjk

3 Kolay Adımda Bulaşık Makinenizi Nasıl Temizlersiniz

3 Kolay Adımda Bulaşık Makinenizi Nasıl Temizlersiniz


Birçok insan bulaşık makinesinin iç kısmını nasıl temizleyebileceği hakkında sorular soruyor. Bulaşık makinesinin nasıl temizleneceği hakkında bazı araştırmalar yaptım ve aslında oldukça basit birkaç yöntemle pırıl pırıl olabileceğini öğrendim. Uyguladığım yöntemler ile bulaşık makinesinin temizliğinde sorun yaşamadan istediğim sonucu elde etmek gerçekten sevindirici. 

Uzun zamandır temizlenmeyen bulaşık makinesinin temizleme işleminin ertelemeden hemen temizlemeye başlamalısınız. Özellikle alt tablasında yemek artıkları ve suyun birikmesi sonucunda filtresi tıkanıyor zamanla bulaşık makinesinin içerisinde kir ve pasa sebep oluyor. Bulaşık makinesinin temizlenmesi hem hijyen açısından hem de makinenin ömrü açısından çok önemli. 

Bulaşık Makinenizi Nasıl Temizlemelisiniz ? 


Bulaşık makinesinin temizliğinde ilk önce yapmanız gereken içerisinde bulaşıkların koyduğunuz seleyi ve tabanda yer alan ızgarayı çıkarıp bu parçaların temizliğini yapmak. Filtre makineden makineye farklılık gösterebilir ancak neredeyse hepsi çıkarılabilir ve temizlenebilir. Filtreyi elinize aldığınızda yuvasında ve içerisinde birikmiş yaş ve yemek artıklarını göreceksiniz ve şaşıracaksınız. Bu artıklar bulaşık makinenizi tıkamanın yanında kötü kokulara sebebiyet vereceği gibi bulaşık makinenizin verimini de düşürecektir. 


Adım 1 – Tahliye Sistemini İnceleyin 


Alt rafı dışarı çekin ve boşaltma alanını inceleyin ve tahliye borusunu tıkayacak, pompaya hasar verecek veya bulaşıkların kırılması sonucu oluşabilecek sert parçaların olup olmadığından emin olun. Bulaşık makinesinde tamircilerin buldukları o kadar farklı atık var ki örneğin; kemikler, yengeç kabukları, cam kırıntıları ve hatta küçük çakıl parçaları! Filtreyi temizledikten sonra ikinci adıma geçebiliriz. Adım 2 – Sirke İle Yıkama 

Bulaşık makinenizin üst rafına beyaz sirke ile doldurulmuş bulaşık makinesinde yıkanabilir bir fincan koyun ve bulaşık makinenizi en sıcak su ayarında 1 saat kadar çalıştırın. Sirke, gevşek yağlı kiri temizlemeye, sanitize etmeye ve küf kokusunu giderme konusunda birebirdir. 


En sıcak su ayarında çalıştırmayı unutmayın !


Adım 3 – Soda İle Temizleme İşlemi 


Sirke aşaması bittikten sonra, bulaşık makinesinin altına yeterli kadar soda serpin ve en sıcak suyu kullanarak kısa bir süre boyunca çalıştırın. Soda bulaşık makinenizin içerisindeki kokuları gidermesine yardımcı olur ve lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Adım 4 - Çamaşır Suyu İle Yıkama Aşaması (Tercih Edenler İçin) 


Küf ve küf ile ilgili sorunlarınız varsa, bulaşık makinenizin tabanına yarım fincan çamaşır suyu ekleyin ve tam bir diğer aşamalarda olduğu gibi en sıcak derecede bulaşık makinenizi çalıştırın sonuç tertemiz bir makine. Yalnız Bulaşık makinenizin içerisi paslanmaz çelik ise burada bir şey eklemek isterim çamaşır suyu çeliğin ağarmasına sebep oluyor. Tüm işlemleri yaptınız ve sorunsuz çalışan, temiz ve kokusuz bir bulaşık makineniz oldu. Şimdi size makinenizi nasıl temiz ve sağlıklı tutabileceğiniz konusunda birkaç ipucu ve püf noktası vermek istiyorum. (Tabi bu işlemleri birkaç ayda bir tekrar yapmanız gerekli lütfen unutmayın.) 


Bilinen Bulaşık Makinesi İpuçları 

- Bulaşık makinesini başlatmadan önce bulaşıklarınız üzerinde bulunan ve Bulaşık makinenizin filtresinden geçemeyecek kadar büyük olan yemek artıklarını temizleyin ve bulaşıklarınızı makineye öyle yerleştirin. Unutmayın bulaşık makinesi artıklarını lavabo ile aynı boruya boşaltır eğer bu kaba atıkları siz uzaklaştırırsanız makinede oluşabilecek tıkanmaları önler ve daha temiz sonuçlar alırsınız ayrıca makineniz bulaşıklar üzerinde leke yapmaz. 

- Bulaşık yıkamaya başlamadan önce, ihtiyacınız olan sıcak su derecesini belirleyin. Unutmayın su ne kadar sıcak olursa bulaşıklar o kadar temiz olur ancak elektrik faturası da o kadar çok gelir. 

- Su ve enerjiyi korumak için bulaşık makinenizi tam doldurup çalıştırın böylece tasarruf edeceksiniz. Ancak bulaşık makinesi bulaşıkların üzerine su püskürterek çalıştığından, bulaşıklarınız arasına su girebilecek kadar da düzenli yerleştirmelisiniz. Kirli tabaklarınızı iyice temizleyip yerleştirmeyin çünkü bulaşık makinesinin deterjanı iyi çalışabilmek için biraz yağ ve kir ister aksi taktirde temiz ortamda köpürecek ve su her yere ulaşamayacağından iyi sonuçlar elde edemeyeceksiniz.resim kaynak:onegoodthingbyjilleecom
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »