jklkjlkjkhjk

Alüminyum Folyo İle Gümüş Parlatma Tekniği

Alüminyum Folyo İle Gümüş Parlatma Tekniği


Kararan gümüşleri bir kez olsun hepimiz parlatmayı denemişizdir. Gümüşleri parlatma ve temizleme konusunda bir çok yöntem var ve İnternet ortamında bir çoğu paylaşılıyor.

Peki gümüş neden kararır? Peki gerçekten gümüş parlatma konusunda işe yarayan teknik nedir?Gümüş parlatmanın püf noktaları nelerdir? Kimyasal yollar haricinde gümüş doğal olarak nasıl parlatılır? Kararmış altın ve gümüş nasıl parlatılır ? Evde gümüş parlatma işlemi nasıl yapılır ? Oksitlenip kararan gümüşleri parlatma nasıl olur? Gümüş ve altın parlatmak için parlatma bezi şart mıdır? En hızlı ve kolay gümüş parlatma yöntemi nedir? İşte bu soruların tümünün cevabını sizin için hazırladık. Bu gümüş parlatma yöntemi denenmiş ve harika sonuçlar alınmıştır.


Gümüş Nedir ve Neden Kararır?

Gümüş tüm dünya üzerinde kullanılan, sanayi, takı ve eşya sektöründe yer alan değerli metallerden birisidir. Altın ve bakır gibi diğer metal türlerine nazaran ışığı daha net ve parlak olarak yansıtabilen değerli metallerden birisidir. 

Alaşımları bakırla neredeyse bire bir benzerlik gösterse de, bakırdan daha geç altından ise daha çabuk oksitlenir ve kararır. Bunun sebebi havada ki hidrojen, kükürt ve sülfüriktir. Bunun yanı sıra takı olarak kullanıldığında ise bazı insanlarda daha erken kararırken bazılarında ise daha geç kararır bunun sebebi ise kimi insanların terlerinde daha fazla bulunan kükürt gümüş takıların kararmasına sebep olmaktadır.

Gümüş Parlatma Yöntemleri Nelerdir ?

Gümüş ve altın parlatmak amacıyla kullanılan bir çok farklı yöntem mevcut. Bu yöntemlerde kullanılan malzemelerin bazılarını satın alarak, bazılarını ise evinizde kendiniz uygulayarak  gümüşlerinizin ve altınlarınızın yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Gümüş zincir, alyans, bileklik, ev eşyaları gibi birçok metalin parlatılması konusunda uygulanan yöntemler arasında atölyelerde kullanılan kimyasalların haricinde evimizde uygulayabileceğimiz yöntemlere bakacak olursak; karbonat, sirke, alüminyum, kabartma tozu, gümüş altın ve bakır parlatma bezi, gümüş parlatma kremi, limon, diş macunu, amonyak ve gümüş parlatmada sigara külü kullanarak parlatma işlemi yapılabilmektedir. 

Doğal Yolla Gümüş Parlatma Tekniği?

Eğer kararmış durumda gümüş eşyalarınız veya gümüş yüzün ve takılarınız varsa hemde büyüklüğü hiç fark etmeden nasıl parlatacağınızı anlatmaya başlıyoruz. Gümüş parlatmak için yapılması gerekenler;Gerekli Malzemeler:
- Tuz
- Alüminyum Folyo
- Sıcak Su Hepsi Bu Kadar.

Öncelikle parlak tarafı yukarı gelecek şekilde lavabomuzun ya da uygun bir kabın içerisini alüminyum folyo ile kaplayın.Ardından içerisine parlatılacak gümüş eşyalarınızı, gümüş takılarınızı ekleyin. Burada önemli olan gümüş eşyalarınız alüminyum folyo ile mutlaka temas etmelidir.Ardından sıcak su içerisine tuz koyup karıştırın ve gümüş eşyalarınızın üzeri kapanana kadar dökün. (Tuz yerine karbonat veya soda da kullanabilirsiniz.)Bazı kaynaklarda bu işlemden sonra 30 dakika kadar beklenmesi gerektiği söylenmektedir fakat bu doğru değil çünkü kimyasal reaksiyon tuslu suyu döker dökmez başlıyor ve ortaya kükürt kokusu çıkıyor.


Parlatma işlemi sonucunda parlatılan gümüş eşyalar yeni gibi görünüyor. Böylece gümüş parlatmak için ne yapılır ? sorusununda cevabını ortaya koymuş bulunmaktayız. Gümüş parlatmada alüminyum kullanmanın avantajlarının başında kesin sonuç vermesi ve hiç zahmetsiz gümüşün parlatılması gelebilir.
resimkaynak:creeklinehousecom
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »