jklkjlkjkhjk

Bahçe Aletlerinden En Kolay Pas Nasıl Çıkar

Bahçe Aletlerinden En Kolay Pas Nasıl Çıkar

Konumuzun başlığı her ne kadar bahçe aletleri ve pas olsa da bu yöntemle birçok metalden pası ve kiri kolayca çıkarmak mümkün. Maalesef korozyona uğrayan metaller zamanla aşınıyor ya da paslanıyor. İşte budama makasımızda da paslanma sorunuyla karşılaştığımızda budama makasımızın ilk günkü kadar keskin ve rahat kullanılamadığını bahçecilik ile uğraşan herkes görüyor.Şimdi uygulayacağımızı yöntemi bahçecilik araçlarının tümünde veya herhangi birinde kolayca ve güvenle uygulayabilirsiniz. Böylece kullandığınız el aletiniz ilk günkü gibi pırıl pırıl olacak.

Hatta size yardımcı olması adına aşağıdaki videodan da yararlanabilirsiniz.

Artık uygulamaya geçebiliriz ama önce gerekli olacak malzemeleri listeleyelim.

Malzemeler:

-Paslı bir budama makası ( ya da herhangi bir alet)
-Beyaz Sirke
-Uygun Bir Cam Kavanoz
-Temizlemek İçin Bulaşık Süngeri ve Bulaşık Teli
-Makine Yağı ( Yağlamak için)
-Deterjan (İsteğe Bağlı)

Adım 1- Paslı Aleti Sirke Banyosuna Atma

Kavanozumuzun içerisine beyaz sirkemizi koyuyoruz ve paslı makasımızı içerisine daldırıyoruz. 


Kavanozumuzun içerisine beyaz sirkemizi koyuyoruz ve paslı makasımızı içerisine daldırıyoruz. Beyaz sirkenin çalışması ve budama makası üzerindeki pası çözmesi için tabi biraz zamana ihtiyacımız var. Ben 24 saati yeterli buluyorum. 24 saatin sonunda en sert pas yüzeyleri parçalanmış ve geri kalan paslarda yumuşamış olacak ve artık tüm paslarla baş etmek kolaylaşacak.

Adım 2- Yumuşamış Pası Temizleme

Artık el aletinizin üzerindeki pasın büyük bir bölümünü temizlediniz. Bundan adımdan sonra yağlama işlemi yapacağımızı için bu aşamada bütün paslardan kurtulmamız gerekiyor.


Sert bir bulaşık süngeri ya da bulaşık teli kullanarak detaylı bir şekilde budama makasımız üzerindeki pasları temizlemeye geçiyoruz. Bu kısımda biraz sabırlı olmanızı öneririm sebebi ise eğer bütün pasları temizlemezseniz yağlama yaptığımızda budama makasımız üzerinde bu paslar kalmaya devam edecektir.

Adım 3- Kurutma ve Yağlama Aşaması


Ve sonunda elimizde tertemiz bir budama makasımız var. Bundan sonra yağlama işlemini yapıyoruz. benim önerim ise yağı sadece hareketli kısımlar yerin tüm metal yüzeye uygulamanız ve bir bezle silmeniz. Aynı silahlarda olduğu gibi bu ince yağ tabakası el aletimizi pasa karşı koruyacaktır.

Adım 4- Paslardan Arınmış El Aletinizin Tadını Çıkarın

Sanki yeni alınmış gibi bir budama makası.


Budama makasınızı her kullanımdan sonra temizler ve arada bir de yağlamayı ihmal etmeyin böylece her zaman ilk günkü gibi kalacaktır.

Merak Edilenler:

-Neden Sirke Pası Bu Kadar İyi Söküyor?

Mutlaka bu yöntemin nasıl işlediğini merak ediyorsunuzdur. Bu sorunun cevabını almak için öncelikle bilmemiz gereken Pas Nedir?
Pas: Sirke ile reaktif olan hidratlı demir oksittir. Kimyasal olarak neler olduğu ise aşağıdadır.

3CH3COOH + FeOOH -> Fe (CH3COO) 3 + 2H2O

Asetik Asit (Sirke İçerisinde Bulunur) ve pas ile reaksiyona girdiğinde asetat oluşturur ve açığa bir miktar su çıkar.

Bu reaksiyon aslında mevcut pası yok etmez sadece metal üzerindeki pası kaldırır ve suya geçirir.

resimkaynak:epicgardening.comÖnceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »