jklkjlkjkhjk

Evde Balmumundan Kokulu ve Renkli Mum Yapımı - DIY


 Evde Balmumundan Kokulu ve Renkli Mum Yapımı - DIY



Dışarıdan ciddi paralar vererek aldığımız hoş kokulu ve renkli mumları evinizde neredeyse bedavaya yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Mum temelde basit bir şeydir. Işık aracı olarak kullanılan mumlar, bir fitilin üzerine erimiş balmumu, stearik asit ya da parafin dökülerek hazırlanan, genelde silindir biçimli, içerisinde renk verici maddeler kullanılan ve aromalarla kokulandırılan bir araçtır. 

Aslında bu kadar basit gibi görünen mum, bazen kokusundan, bazen romantik bir ambiyans oluşturmasından, bazen de sadece karanlığı aydınlatmasından dolayı bizleri etkilemekte ve kendisini cazip hale getirmektedir.



Mumlar ile ilgili sevmediğimiz tek şey beklide pahalı oluşudur. Bu durumu aşmak için ise en güzel yöntem kendi mumumuzu kendimiz yapmaktır. Eğer siz de mumunuzu kendiniz yapmaya karar verdiyseniz sınırları olmayan rengarenk ve kokulu bir dünyaya girmiş bulunuyorsunuz.

Hayal gücünüzü kullanarak kokulu mum modelleri oluşturabilirsiniz. Sadece mum modellerinde değil üstelik, kendi mumluğunuzu da yapabilirsiniz, kokulu bardak mumlar ve kokulu cam mumlar hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca sizler içim mum yapımı hakkında birde video hazırladık.

Piyasada satılan bir çok kokulu mum var; portakaldan tutun, limon kokulu mum, ananas kokulu mum, vanilya kokulu mum, tarçın kokulu mum, böğürtlen kokulu mum, muz kokulu mum, leylak kokulu mum, lavanta kokulu mum, okyanus kokulu mum, cupcake kokulu mum, kakao kokulu mum gibi aromatik tüm esanslardan hoş kokulu mumlar yapmak mümkün. Hatta bazı bitkilerin  ve esansların karışımlarından yararlanarak kendinize fantastik mumlar da üretebilirsiniz. 



Bu amaçla hazırladığımız yazımızda sizler için; Mum nedir? Mum nasıl yapılır? Evde kokulu mum nasıl yapılır? Evde mum yapımı için gerekli malzemeler nelerdir?

Doğal malzemelerle mum yapımı, Balmumundan evde kokulu mum yapımı, mum yapımından kullanılan mum kalıpları gibi soru ve konular hakkında bazı bilgiler aktarmaya çalıştık.

Evde kokulu mum yapımı için gerekli malzemeler;

- Balmumu (toz halde ya da bütün olarak kullanabilirsiniz)
- Mumlu mum fitilleri
- Mum kalıbı ya da kapları
- Mum boyası veya mum renk bloğu
- Aromatik uçucu yağlar
- Cam kutu
- Mum eritmek için metal kap
- Çubuk
- bant
- Soba, fırın, ocak
- Makas

Evde Kokulu ve Renkli Mum Yapılışı

Not: İşe yapacağınız mum için kullanacağınız cam kaplarınızı temizleyerek başlamanızı öneririm. Kaplar tertemiz olmalı bunun için sabun kullanabilirsiniz.

Adım 1: Mum Fitilinin Kaba Yerleştirilmesi


Mum fitillerini cam kaplara yerleştirmek için, fitilin altında yer alan metal parçayı tabana düz olarak yerleştirmelisiniz. Ardından, mum fitilini kabın ortasında sabit tutmak için resimdeki gibi çubukları kullanabilirsiniz. Ufak kazalara karşı her şeyin sabit kalması için bant kullanmayı unutmayın.

Adım 2: Kullanılacak Balmumu Miktarının Ölçülmesi


Kapların her biri için kullanacağınız mum miktarını ölçün, eğer toz balmumu kullanıyorsanız ölçü  olarak kabın hacminin iki katı mum kullanmalısınız.

Adım 3: Mumun Eritilmesi


Tencereyi yaklaşık yarısına kadar su doldurun. Ölçtüğünüz mumu cam bir kap içerisinde tencereye yerleştirin. Burada dikkat etmeniz gereken tenceredeki kaynayan suyun seviyesinin cam kap içerisindeki muma sıçrayacak kadar çok olmaması. Daha sonra ocağınızı orta seviyeye getirin ve balmumu erirken karıştırmak için metal bir kaşık kullanın.

Adım 4: Mumları Renklendirme Aşaması


Bu, isteğe bağlı bir adımdır. Yaptığınız mumlar balmumunun renginde, hafif kremimsi çıkacaktır ama biraz renk katmak istiyorsanız, zehirli olmayan mum boyalarından kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmuyor. Kullanacağınız boya miktarına kendiniz karar vermelisiniz, eğer pastel renkli bir mum istiyorsanız boyayı az kullanın, eğer parlak renkli bir mum istiyorsanız boyayı daha çok kullanmalısınız. 

Uyarı: Erimiş karışımda renk çok daha parlak görünür, ancak soğumaya başladığında matlaşacaktır.

5. Adım: Mum İçerisine Koku Eklenmesi


Kap içerisindeki balmumu tamamen eridiğinde ocaktan alın. Balmumu karışımının içerisine 500 gr 10 damla gelecek şekilde aromatik uçucu yağınızı ekleyin. Bu oran orta dereceli kokulu bir mum yapmanızı sağlayacaktır, siz kendi zevkinize göre bu oranla oynayabilirsiniz.

6. Adım: Mumu Hazırlanan Kalıba Dökmek


Daha önceden hazırladığımız kaplara dökme aşamasına geldik burada önemli olan mum kapları birkaç saat başka bir yere taşınamayacağından onları düzgün bir yere koymak. Sonra yavaşça eritilmiş balmumu karışımınızı kutularınıza dökün.

7. Adım: Mumun Sertleştirilmesi


Artık yapmamız gereken 3 ila 4 saat gibi bir süre beklemek. Buzdolabına koymak belki bu süreyi hızlandıracaktır ancak oda sıcaklığında mumun katışlaşmasını beklemek esası açısından oldukça önemlidir. Mumluk olarak portakal kabuğundan yapılmış mum kaplarına da bir göz atmalısınız.



En Sevdiğiniz Renk ve Kokuların Karışımını Kendi Mumlarınına Uygulamak hepinize çok keyifli gelecektir. Unutmadan mumun koku aldığı da ayrıca bir özelliğidir.

resimkaynak:hativecom
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »