jklkjlkjkhjk

Kuşlar İçin Ballı Kraker Yem Tarifi -DIY

Kuşlar İçin Ballı Kraker Yem Tarifi -DIYMuhabbet kuşlarımızın severek yediği bu krakerleri kendiniz yapabileceğini biliyor muydunuz ? Bir kaç basit malzemeyle hem daha doğal hem de daha düşük maliyetle kuşlarınız için harika yemleri ev yapımı olarak üretebilirsiniz. Yaptığınız ballı krakerleri sadece muhabbet kuşları ya da evlerinizde baktığınız diğer kuşlar için değil dışarıda yaşayan kuşlar içinde üretebilirsiniz. Özellikle kış ve sonbahar aylarında yem sıkıntısı yaşayan kuşların hayatta kalma şanslarını da bir nebze olsun arttırmış olacaksın. Uyguladığımız tarif doğal olduğu için eğer bu ballı krakerleri dışarıda bir yere mesela bahçenize asıcaksanız yağmurda korumalısınız bir tente veya çatı altına yada üzerini kapatabileceğiniz ıslanmayacak bir yere asmanız çok önemli aksi taktirde ıslandıklarında içerisindeki ballı karışım eriyerek krakerin dağılmasına sebep oluyor. Bu ballı krakerleri özellikle muhabbet kuşları, papağanlar ve kanarya ve bülbüller çok seviyor haberiniz olsun.

Kuşlar İçin Ballı Kraker Nasıl Yapılır?


Bu yazımızda sizler için ; Ballı kraker nasıl yapılır? Kuşlar için besleyici yem tarifi nasıl olmalı? Ballı kraker tarifi içerisinde hangi malzemeler kullanılır ? sorularına cevaplar bulmaya çalıştık.

Gerekli Malzemeler;

-Kuş Yemi
-Tatsız Jelatin
-Mısır Şurubu (Mısır şurubu yerine bal ve toz şeker karışımı kullanmanızı öneririm)
-Pipet
-Yağlı Kağıt
-Sicim İp
-Su

Ballı Kuş Yemlerinin Yapılışı; 


Hazır paketler halinde alabileceğiniz gibi açık olarak da satılan yemler kullanabilirsiniz. Kuş yemi temini kısmı tamamen sizin tercihinize kalmış.


Özellikle internet üzerinde bu kuş krakerleri için oldukça fazla sayıda tarif mevcut, yapılan denemeler sonucunda en uygun tarifin jelatin kullanılarak hazırlanmış olanı olduğunun farkına vardım. Böylece kuşlar için hazırladığımız ballı krakerler şeklini daha iyi koruyor.


Boş bir kapta yarım su bardağı sıcak suyun üzerine iki paket jelatini boşaltın ve karıştırın.


Sonra karışımın üzerine yarım su bardağı da soğuk su ekleyip toplam su miktarını bir su bardağına tamamlıyoruz.Jelatin tamamen çözüldükten sonra lezzet vermesi ve daha iyi yapışması adına karışımın içerisine mısır şurubu veya bal ve şeker karışımı ekleyip karıştırın.


Daha sonra karışımımız içerisine kuş tohumlarımızı ekliyoruz.


Resimdeki oranda olana kadar kuş yemlerimizi ekliyoruz. İlk başlarda karışım biraz sıvı ve akışkan olacaktır. Bu aşamada endişelenmeyin ve ballı kraker karışımımızı buzdolabında 10 dakika kadar dinlendirin. Dinlendirme sonunda kuş krakerlerinin kıvamının katılaştığını ve kalıba hazır hale geldiğini göreceksiniz.


Daha sonra elimizdeki kurabiye kalıplarını yağlı fırın kağıtları üzerine yerleştiriyoruz.


Ardından ballı kraker karışımlarını her bir kalıbın içine koyun ve sıkışması için kaşık yardımıyla iyice bastırın.


Sonuç gayet başarılı görünüyor.


Yavaş yavaş sonlara yaklaşırken plasik pipetlerinizi krakerlere delik oluşturması için parçalara bölüyoruz ve delik yerlerine resimdeki gibi yerleştirebilirsiniz.


Pipetleri ballı krakerlerinin çok kenar kısımlarına yerleştirmenizi önermem kırılabilir.


Hatta delikleri direk krakerlerin orta kısımlarınada yerleştirebileceğiniz gibi, uygun kalıplar kullanarak krakerlerin tamamını tahta çubuklara batırıp bu şekilde de uygulayabilirsiniz.


Bütün işlemler bittikten sonra kuşlar için yaptığımız ballı krakerlerinizi donmaları ve daha sıkılaşmaları için gece boyu buzdolabında dinlendiriniz.


Ballı krakerleri kalıplardan çıkarırken dikkatli davranınız. Ne kadar kalın yaparsanız kalıplardan o kadar kolay ayrılıyor. Kurabiye kalıpları hiç yağlanmamış olmalarına rağmen krakerler kalıptan oldukça kolay ayrıldı.


Pipetleri de çıkardıktan sonra iplerini takabiliriz.


İşte bu harika ve kendi evimizde elimizle yaptığımız kuş krakerlerini kafeslerimize, ağaçlarımıza asabiliriz.
Bahçelerinize asarken diğer dallara yakın yerlere asın böylece kuşlar hem kolay tüneyecek hem de hazırladığınız yemi daha kolay yiyecektir.


Yılbaşı süsleri gibi gözüküyorlar. Bahçedeki ağaçlara da ayrı bir hava katıyorlar.


Hem güzel,hem sağlıklı, hem kaliteli olan ev yapımı ballı kuş krakerleri oldukça harika.
resim kaynak:onelittleprojectcom

Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »