jklkjlkjkhjk

Bıçak Yapımında Menevişleme (Temperleme) İşlemi

Bıçak Yapımında Menevişleme (Temperleme) İşlemi


Menevişleme yada Temperleme:

Temperleme ve ya diğer bir deyişle menevişlemeyi kısaca tanımlamak istersek; su verme işlemi yapılmış olan çeliklerin yapısal gerginliğini , gevrekliğini gidermek ve tokluk kazandırmak amacıyla mevcut yapıyı bozmayacak sıcaklıklarda yapılan bir ısıl işlemdir.


Su verilmiş metali ısıtmaya başladığımızda yukarıdaki resimde olduğu gibi belirli temperleme sıcaklıklarında  metal yüzeyinde oluşan  renk değişimi gösterilmiştir. Meneviş mavisi dediğimiz renk ise ismini buradan almış olsa gerek.

Damascus çeliğinin muazzam desenleri ile birleşen meneviş mavisinin bıçağa kattığı muntazam görüntüyü aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz.                                                 


Menevişleme neden önemlidir? Elimizde bulunan bıçak şekli verilmiş metal alaşımı yüksek sıcaklıklarda ısıtıp yağ ve ya su gibi sıvı içerisine daldırarak (su verme) hızlı bir soğuma gerçekleştirdik. Bu işlem sonrası malzememiz sertleşir ve gergin bir yapıya geçer. Bu yapıdaki metalin işlemesi zor olduğu gibi darbeye karşıda dayanıksızdır. 

Düşürdüğünüzde ve ya çarptığınızda kırılabilir. Kırılganlığı azaltmak için malzeme genellikle 2 saatlik bir süre zarfında 175-425 derece arasında ısıtılarak bu gerginlik giderilir. Bu işlem neticesinde metalin sertlik, keskinlik, işlenebilirlik arasında iyi bir dengeye ulaştığını göreceksiniz. 

Mesela su verme işleminden sonra metale eğe sürülürse eğe hiç tutmayacak ve kayıp gidecektir. Aynı işlemi menevişledikten sonra yaparsanız eğenin metali aşındırdığını hissedeceksiniz.
Aşağıda su verme işleminden sonra menevişlenmemiş veya yanlış menevişleme sonucu kırılan bıçak örneklerini görebilirsiniz.Görüldüğü üzere temperleme metal işçiliği için önem arz etmektedir. Vaktinizi ve emeğinizi vererek yapmış olduğunuz bıçak yada kılıcın bu şekilde kırılması her üretici için üzüntü veren bir son olacaktır. Bu sebeple temperleme işlemine dikkat etmemiz gerekmektedir.


Görüldüğü üzere temperleme metal işçiliği için önem arz etmektedir. Vaktinizi ve emeğinizi vererek yapmış olduğunuz bıçak yada kılıcın bu şekilde kırılması her üretici için üzüntü veren bir son olacaktır. Bu sebeple temperleme işlemine dikkat etmemiz gerekmektedir.

alıntı: cdnebaumsworldcom/bladesmithsforumcom/damascusknifenet/
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »