jklkjlkjkhjk

Evinizde Saksıda Hurma Ağacı Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Saksıda Hurma Ağacı Yetiştirebilirsiniz


Hurma ağacı sıcak iklime uygun bir bitkidir ancak tüm bitkilerde olduğu gibi bitkinin optimum istekleri karşılandığında evimizde yetiştirebiliriz. Hurma ağacını da evimizde yetiştirebileceğimiz üstelik çok hoş bir salon bitkisi olabilecek palmiyelerden biridir.
Çekirdekten hurma ağacı yetiştirmenin kolay yolu var. Hurma çekirdeğini kuruyana kadar bir kaç gün sıcak bir alanda bekletip daha sonra su çekene kadar ılık su içinde bekleterek çimlenmesini sağlamak. Su çektiğini anlamanın en kolay yolu çekirdeğin şiştiğini görmektir.Hurma çekirdeği şiştikten sonra onu bir kap içerisine ıslak talaş içerisine ekin ve talaşın nemli kalmasını sağlayın. Yaklaşık bir ay sonda hurma ağacınız filiz verecektir ve bitki boyu 10 cm olduğunda onu kum karıştırılmış kaliteli bir torf içerisine alıp yetiştirmeye devam edebilirsiniz.Büyüme süreci ile beraber hurma ağacınız 5 yaşına gelene kadar bulunduğu saksıyı her yıl genişletmelisiniz ve 5 yaşına geldiğinde saksı büyütme işlemini 3 yılda bir yaparak gelişmesini sağlayabilirsiniz.Hurma ağacı yetişirken onu direk güneş ışığından koruyun ve çok karanlık bir ortamdan da uzakta tutmalısınız. Bulunduğu ortam bol ışık almalı.

Hurma bitkisini sularken kullandığınız su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı mümkünse oda sıcaklığında dinlenmiş su kullanınız.Rüzgardan korunaklı yerleri seçin ve bitki üzerinde oluşacak ölü yaprakları bekletmeden keserek uzaklaştırın.

resimkaynak:happy-girafferu
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »