jklkjlkjkhjk

Evinizde Saksılarda Zencefil Nasıl Yetiştirilir

Evinizde Saksılarda Zencefil Nasıl YetiştirilirMarketlerden aldığınız zencefil yumruları bazen çimlenir. Çimlenen zencefillerinizi çöpe atmaktansa onları küçük saksılarda yetiştirmeyi hiç düşündünüz mü? Zencefil saksıda olur mu demeyin. İster saksılarda evimizin bir köşesinde olsun isterseniz bahçenizde olsun uygun yetiştirme şartlarını sağlayarak zencefil yetiştirebilirsiniz.


Öncelikle zencefilleri resimdeki gibi küçük parçalara ayırıyoruz. 

Özellikle çok soğuk bir bölgede yaşıyorsanız zencefil yetiştirmek için kapalı ortamlarda saksıları tercih etmelisiniz.  Zencefil tropikal bir bitki olduğundan soğuktan hiç hoşlanmaz. En azından kışın soğuklardan korumak için saksı kullanın böylece yazın havalar ısındığında dış ortama taşıması kolay olacaktır.


Öncelikle zencefilleri resimdeki gibi küçük parçalara ayırıyoruz. 

Kullanacağınızı toprağınız ne kadar kaliteli ve drenajı ne kadar iyi olursa zencefiliniz daha hızlı ve sağlıklı büyüyecektir.

Dikim aşamasında ise dikkat etmeniz gereken patlamış gözlerin toprak üzerinde yukarıya bakması. Ve toprağı nemli tutmaya çalışın ne ıslak ne de çok kuru.Zencefil hızlı büyümüyor mu? Korkmayın zencefil oldukça yavaş büyüyen bir bitkidir bu sebeple hasat yapmak için yaklaşık 4 ay kadar beklemelisiniz. Hasat için en uygun zaman yaprakların ölmeye başladığı sonbahar aylarıdır tabi bu kadar bekleyemem derseniz kısım kısım hasat yapabilirsiniz. 

Ayrıca toprakta bir kısım yumruları bırakmanız ilklbaharda tekrar zencefil üretmenize de olanak sağlayacaktır.

resim kaynak:rebeccastexasgardenblogspotcomtr
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »