jklkjlkjkhjk

Evinizde ve Bahçenizde Yetiştirebileceğiniz 10 Tıbbi Bitki

Evinizde ve Bahçenizde Yetiştirebileceğiniz 10 Tıbbi Bitki


Bitkilerin doğal şifa yeteneklerini, günümüzde pek çok farklı alanda kullanıyoruz. Bu alanlarda bitkileri kullanmanın farklı yolları bulunmakta ve bitkilerin nasıl hazırlanacağı, doğru şekilde kullanılacağı konusunda bazı bilgilere ihtiyacımız bulunmaktadır. Otların çoğunu kurutabilir, çay yapabilir veya tüm çorba yemekleri için baharat olarak kullanabilirsiniz. Özellikle kurutulmuş bitkiler karanlık bir yerde depolandıklarında faydalı özelliklerini yaklaşık bir yıl süreyle muhafaza edebilmektedirler.

Aşağıdaki listeye göz atın ve evinizde büyümek için ihtiyaçlarınıza göre en sevdiklerinizi seçin. Şifalı bitkilerin faydaları nelerdir ? sorusuna cevap bulacağımız bu yazımızda, şifalı bitkileri büyümek oldukça kolaydır. Onları eviniz içerisinde bir kap içine dikebilir ve tüm yıl boyunca bu tıbbi bitkilerden faydalanabilirsiniz.

1- Adaçayı


Adaçayı inanılmaz bir anti-depresan ve antiseptiktir. Bu bitki, iltihaplanmayı azaltabilir ve bakterileri öldürür . Boğazdaki ve burnundaki enfeksiyonları durdurabilir. İnanılmaz adaçayı ayrıca hazımsızlık, diş eti ve cilt enfeksiyonları, soğuk grip virüsleri, diyare gibi tedavi ederek yaraları iyileştirir ve krampları durdurur. Bir infüzyon olarak teneffüs edilmesi, astım da dahil olmak üzere solunum yolları sorunlarını tedavi eder.

2- Lavanta


Lavanta antiseptik bir bitkidir. Bu kokulu ot, sakinleştiricidir ve koklasanız bile sizi rahatlatacaktır. Mide ağrılarını hafifletir, mide gazını alır, migrene iyi gelir, mide bulantısı, kusma, diş ağrısı vb. rahatsızlığı tedavi eder. Lavanta kesikler ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Uyku sorunlarınız varsa yatmadan önce lavanta çayı içmek uyumanıza yardımcı olur.

3- Kekik


Kekiğin en önemli faydalarından biri solunum sistemi ile bağlantılı enfeksiyonları tedavi etmektir. Kekik kokusu, öksürük, solunum problemleri, astım vb. konularda size yardımcı olacaktır. Kekik çay olarak içildiğinde sizi sakinleştirir ve tansiyonunuzu düşürür. Sivrisinekler de dahil olmak üzere bazı böcekleri uzak tutmak için çok yararlıdır.

4- Biberiye


Biberiye bitkisi, tıbbi ve mutfak kullanımları ile ünlüdür. Genel olarak sağlık ve lezzet verici olarak kullanılır . Sinüsleri temizlemek için biberiye içerisindeki suyun buharı solunabilir. Ayrıca, biberiye'nin hafıza iyileştirme ve beyin hasarının önlenmesindeki büyük etkisi hakkında bir çok araştırma yapılmıştır.

5- Nane


Nane çayı genel olarak sindirim sisteminizi geliştirir . İshal, gaz, ince bağırsak bakterilerinin aşırı büyümesini, eklem ağrısı vb kusmayı durdurabilir. Güzel, ferahlatıcı bir tada sahip olan bu sağlıklı bitki ayrıca ağrılı kaslar, mide ekşimesi, göğüs ağrısı, ateş, baş ağrılarınada kokuşuyla da yardımcı olabilir. Nane, gıdalardaki besin maddelerinin emilimini artırmaya yardımcı olur .

6- Kekik


Kekik , astım, soğuk algınlığı, diş ağrısı, şişkinlik, kas ağrısı, boğaz ağrısı, akne, ateş, iştahsızlık, baş ağrısı, yorgunluk, menstruel kramp vb. gibi sorunlarla karşılaştığınızda size yardımcı olabilir. Ayrıca mükemmel bir vitaminler ve mineral kaynağıdır.

7- Papatya


Papatya çayı sizi sakinleştirebilir ve yatmadan önce içtiğinizde uykuya dalmanıza yardımcı olur. Ayrıca, koliksi veya mide ağrısı olan çocuklara yardımcı olmakta da çok etkilidir. Papatya çayı, ağız ülserlerini rahatlatır ve cildinizi onunla yıkarsanız egzamayı iyileştirir.

8- Fesleğen


Fesleğen mutfakta sıklıkla kullanılır, ancak birçok kişi bu şifalı bitki özelliklerinin farkında değildir. Fesleğen antiseptik ve antibakteriyel bir bitkidir. Mide bulantısı, öksürük, iştahsızlık, mide gazı, baş ağrısı, akne, böbrek taşı vb. tedavi edilebilir. Bu lezzetli ot , soğuktan hoşlanmadığı için onu nereye koyacağınız konusunda dikkatli olun .


9- Maydanoz


Maydanoz , mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. İçerisinde portakaldan daha fazla C vitamini vardır. Yaygın olarak kullanılan bitki , gaz, hazımsızlık, kabızlık, öksürük, astım, yüksek tansiyon, böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları vb. gibi sağlık sorunlarınız olduğunda size yardımcı olabilir. Maydanoz ayrıca kötü kokuyu nötralize edebilme özelliğine de sahiptir.

10- Dereotu


Dereotu , her türlü sağlık konularında yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve antiseptik bir bitkidir . Soğuk algınlığı, bronşit, ateş, bağırsak gazı, diyare, menstrüel kramplar, baş ağrısı ya da öksürük varsa kullanabilirsiniz. Dereotu hemoroit ve idrar yolları hastalıklarını da tedavi edebilir.

Paylaşılan bilgiler www.topinspired.com sitesinden alıntıdır danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »