jklkjlkjkhjk

Sevdiğiniz Çiçeklerin Altında Yatan Şaşırtıcı Anlamlar

Sevdiğiniz Çiçeklerin Altında Yatan Şaşırtıcı AnlamlarÇiçekler… İnsanoğlunun yaşamı boyunca hayatına renk katan ve güzelleştiren, doğanın bize sunduğu muhteşem güzelliklerdir. Çiçekler rengiyle, şekliyle yada kokusuyla bizleri fetheder. 

Sevdiklerimize ve ya arkadaşlarımıza özel günlerinde göndereceğimiz çiçekler onları özel hissetmelerini sağlayacaktır. Aynı şekilde bizlerde böyle günlerde çiçek aldığımızda özel hissetmez miyiz?


Çiçeklerin birçok sebepten dolayı hayatımızdaki yeri önemlidir. Örnek vermek gerekirse dolaylı yoldan çiçekler vasıtasıyla özür dileme, tebrik etme, mutluluk, ayrılık, pişmanlık, bağlılık, sadakat, ilan-ı aşk ve bunun gibi birçok duyguya hitap eden mesajlar ve anlamlarla yüklüdürler. Bu yüzden çiçeklerin bize anlatmak istedikleri hikayeleri, dünyaları, kendi dilleri ve anlamları vardır.

Bakalım hangi çiçekler hangi anlamlarla yüklü ve hikayeleri nasılmış...


Mor Sümbül Çiçeği Anlamı: “Bağlılık ve Sonsuz Sevgi”Anlamı Apollo ve hyacinthus efsanesine dayandığı söylenmektedir. Spartalı genç prens olan Hyacinthus. Yunan mitolojisinin kahramanlarından birisidir. Apollo ve hyacinthus çocukluktan beri birlikte büyümüş ve birbirlerini çok seven iki gençtir. Yunan mitolojisinin rüzgar tanrısı olan Zephyrus da Hyacinthus a ilgi ve sempati duymaktadır ve Apollo ile rekabet etmektedir. Birgün Apollo ve Hyacinthus disk atma oyunu oynarken Apollo’nun attığı disk kazara hyacinthus un kafasına isabet eder ve genç prens orada can verir. Zephyrus’un rüzgar ile diske yön vererek bu kazaya sebep olduğu düşünülür. Apollonun üzüntülü haykırışlarıyla Hyacinthus’un düştüğü yerde Sümbül çiçeği çıkmış ve ölümsüzleşmiştir. Böylelikle Hyacinth adı sümbüle verilmiş ve Apollonun göz yaşları sebebiyle çiçeğin görünümü lekeli bir hal almıştır.

Kamelya Çiçeği Anlamı: “Kaderim sizin elinizde” 


Yemyeşil yapraklar arasında canlı renkleri ile göz alan bu çiçekler kusursuz aşkı anlattığı gibi karşıdakine sadakat ve bağlılığı da simgelemektedir. Ayrıca Kamelya çiçeği kokusuz olduğundan dolayı kişiye şu mesaj verilmek istenir; “güzel kokunuzu bu çiçeğe veriniz ki bu muhteşem çiçek kokunuz ile tamamlansın”.Karanfil Çiçeği Anlamı : "Sevgi, İçtenlik, Hüzün, Ayrılık"
Karanfil; Caryophyllaceae familyasının Dianthus cinsinden karşılıklı, ensiz, sivri yapraklara sahip otsu bitkilerin ortak adıdır. Kırmızı, pembe, kırçıllı, sarı, beyaz gibi çeşitli renklerdeki karanfiller ayrı ayrı anlamlar içermektedirler.

Kırmızı Karanfil Çiçeği Anlamı: “Sevgi ve kalbin kırılması”


 “Sevgi ve kalbin kırılması” gibi iki tezat denilebilecek duyguları içermektedir. Örnek vermek gerekirse, cenaze törenlerinde mezara kırmızı karanfil bırakılması; “seni çok seviyorum lakin bu dünyadan giderek kalbimi kırdın ve mutsuzum” anlamı içermektedir. 

Pembe Karanfil Çiçeği Anlamı: “Duyguların  İçtenliği”


Pembe karanfil, çeşitli anlamlar içerse de genel düşüncede “duyguların en içtenliğini” yansıtmaktadır. Çeşitli çiçeklerle harmanlanmış buket içerisinde pembe karanfil var ise o buketin sevgi ve içten geldiğini anlatır. Ayrılmış iseniz verilen pembe karanfil “seni unutmayacağım” anlamı da taşıdığı bilinmektedir. 

Kırçıllı Karanfil Çiçeği Anlamı: "Üzgünüm Bitirmek Zorundayım"


Bu karanfiller size gelen bir teklife “üzgünüm ama seninle olamam” şeklinde yanıt veren bir anlam içermektedir. Yada “üzgünüm ama bitirmek zorundayım” gibi devam eden bir ilişkiye yön verecek anlamlarda barındırır. 

Sarı Karanfil Çiçeği Anlamı: "Hüzün ve Hayal Kırıklığı"


Hüzün, üzüntü ve hayal kırıklığı gibi anlamların çiçeği ise sarı karanfildir. Sevdiği tarafından terk edilen, yada hayal kırıklığına uğrayan kişi sarı karanfil göndererek üzüntüsünü o kişiye iletmiş olur. 

Beyaz Karanfil Çiçeği Anlamı: "Temizlik ve Saflık"


Bilindiği üzere beyaz renk temizlik ve saflığın temsilcisidir. Buna bağlı olarak beyaz karanfilde “temizlik ve saflık” anlamı içermektedir. Beyaz karanfil gönderilen kişiye göre arkadaşlığın, dostluğun, yada aşkın temiz ve saf yüzünü göstermeyi temenni etmektedir.

 Anemon Çiçeği Anlamı: "Umudu yitirmek, Vazgeçmek"


Hayatları çok kısa olduğu için bu ilginç çiçekler adını Yunanca rüzgar (anemos) kelimesinden alırlar. Bu çiçek umudunu yitirmiş, vaz geçmişliği temsil etmektedir.

Papatya Çiçeği Anlamı : "Masum ve Temiz Bir Aşk"


Çay olarak demlenip içildiğinde rahatlatıcı bir etkisi olsa da aslında masumiyeti ve temiz bir aşkı, temiz bir kalbi simgelemektedir. 

Ay Çiçeği Anlamı: "Özel bir Aşığım"


Ay çiçeği aşırı bir hayranlık duyulduğunu, saf bir düşünceyi bunlarla gelişen özel bir aşkı simgelemektedir. 

Yer Minesi (Verbena) Çiçeği Anlamı: "Benim İçin Dua Et"


Tarih boyunca yapılan dini törenlerde göze çarpan yerleri nedeniyle bu küçük mor renkteki şirin çiçekler “benim için dua et” anlamı taşımaktadır. 

Solucan Otu Anlamı: "Savaşabiliriz"


 Güzel bir görünüme sahip olan bu sarı toplar dostça görünüyor olabilir. Fakat verilen kişiye ilettiği mesaj ise “ sana savaş ilan ediyorum” olacaktır. 

Altın Başak Çiçeği Anlamı: "Cesur Ol, Yapabilirsin"


 Papatyagiller familyasından olan Altınbaşak yıldız çiçeğine benzemektedir. Bazı türleri yüksek nitrat içerdiğinden zehirlidir, bazı türlerinden ise sarı boyar madde elde edilir. Peki bu çiçek karşımızdakine “cesaret verme, yüreklendirme, özendirme” gibi bir mesaj iletmektedir. 

Çördük Çiçeği Anlamı: "Fedakarlık"


 Bu mavi ve mor çiçekler temizliği ve fedakarlığı temsil etmektedir.

 Güneş Şapkası Çiçeği: "Adalet Simgesi"


 Papatyagillerden olan bu çiçeğin görüntüsü adeta rozet gibidir ve adaleti temsil etmektedir. 

Kasımpatı (Krizantem) Çiçeği Anlamı: "Eğlence ve Sadakat"


 Papatyagillere dahil olan bu çiçek Genel olarak uzun yaşamı, eğlenceyi ve sadakati temsil eder. 

Nergis Çiçeği Anlamı: "Yeni başlangıçların en anlamlı hediyesi"


 Yeni başlangıçların çiçeğidir. Yeni bir ev, yeni bir iş, aileye katılan yeni bir birey gibi kutlamalarda hediye edilebilecek en güzel ve anlamlı çiçektir. 

Unutma Beni Çiçeği Anlamı: "İsminde Anlam Var"


 Bilimsel ismi Myosotis yani Yunancada fare kulağı olsa da günümüzde unutma beni olarak bilinen bu çiçek adından da anlaşılacağı üzere çiçeği veren kişinin unutulmamasını temenni etmektedir. 

Kediotu (Heliotrope) Çiçeği Anlamı: "Ebedi Aşk"


 Kırmızı güle rakip olan bu çiçek şaşırtıcı şekilde ebedi aşkı temsil etmektedir. 

Hanımeli Çiçeği Anlamı: "Sevgi Bağları ve Bağlılık"


Beyazının yanına yakışan en zarif ikili renkleri ile bilinen çiçekler arasındadır. Hanımeli çiçeği şekli itibari ile bir bayanın ellerinin zarifliğine, şekline benzetilmiştir ve bu zarif elleri tutan bırakmak istemeyecektir. Bundan dolayı hanımeli çiçeği sevgi bağlarını, bağlılığı temsil eder. 

İris Çiçeği Anlamı: "İtimat ve İrfan"


İris çiçeğinin beyaz, mor, mavi ve sarı renkleri vardır. Her bir renk bir anlam yüklü olsa da genel olarak iris çiçekleri itimat ve irfan anlamını taşırlar. 

Beyaz İris Çiçeği Anlamı: 


Saflığı, temizliği ifade eder.

Mor İris Çiçeği Anlamı: 


Bilgeliği, yüceliği temsil eder. 

Mavi İris Çiçeği Anlamı: 


İnanç ve umudun timsalidir. 

Sarı İris Çiçeği :  


Hırsın Sembolüdür.

Lavanta Çiçeğinin Anlamı:"Zarafet,Şıklık ve Hayranlık"


Yüzyıllar boyu görüntüsündeki zarafet, yatıştırıcı kokusu ve şifa veren yönleriyle değerli bir çiçektir. Fakat bunlara ek olarak lavanta çiçekleri zarafeti, şıklığı ve hayranlığı temsil eder. Mor lavanta yüksek amaçların timsaliyken beyaz lavanta ise bir dileğin gerçekleşmesi veya koruma amacıyla verilir. 


Leylak Çiçeği Anlamı : "Masumiyet, İlk Aşk, Mutluluk"


Bu harika çiçekler sevginin ilk duygularını temsil eder. 

Mor leylak Çiçeğinin Anlamı: 


İlk aşkı sembolize etmektedir. 

Mavi Leylak Çiçeğinin Anlamı: 


Mutluluk ve huzuru simgeler. 

Beyaz Leylak Çiçeğinin Anlamı: 


Her zamanki gibi beyaz, temizlik ve masumiyetin işaretidir. 

Pembe Leylak Çiçeğinin Anlamı: 


Güçlü arkadaşlıkların arasındaki sevgiyi yansıtır. 

Müge Çiçeği (İnci Çiçeği) Anlamı: "Zarafet ve Kırılganlık Bir Arada"


Bu güzel çiçek Bulgarcada “momina silza” yani “genç kızın gözyaşı” anlamına gelirken İngilizcede “lily of the valley” olarak adlandırılmıştır. “lily” kelimesinin bir anlamının da “yüreksiz” olduğunu sayarsak İngilizcede de “vadinin yüreksiz çiçeği” bizim müge çiçeğimiz olmuş oluyor. Diğer bir efsaneye göre ise cennetten kovulmuş olan Havva anamızın gözyaşlarının süzülerek toprağa dökülmesi ile çıktığına inanılmaktadır. Farklı dillerde farklı anlamlar yüklense de genel olarak toparlamak gerekirse akla hep zarafet ve kırılganlık gelmektedir. Çevresine hayat ve pozitif enerji veren bu çiçek, kendine gelindiğinde ise kırılganlığıyla dikkat çekmektedir.

resimkaynak
:goodhousekeepingcom 
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »