jklkjlkjkhjk

Harika Domatesler Yetiştirmek İçin Balık Kafası

Harika Domatesler Yetiştirmek İçin Balık Kafası

Domateslerin düzgün ekimi, gelişimleri için çok önemlidir, bu nedenle tekniğe dikkat ederseniz ve domates yetiştirmenin püf noktalarını öğrenirseniz yaz aylarında bolca domates yiyebilirsiniz.
Bu yazıda verdiğimiz ipuçlarını takip ederek, domates yetiştirme koşullarını öğrenebilir, domateslerin ev ortamında, balkonda, bahçede ve seralarda yetiştirilmesinde size yol gösterici ilginç yöntemlerini keşfedeceksiniz. 

Domates yetiştiriciliğinde fideleri büyütmek ve çok miktarda ürün vermelerini sağlamak çok kolaydır. İhtiyacımız olan tek şey güneş ve sıcak çünkü domates fideleri ısıyı severler ve dona tahammül edemezler. Bir çok farklı teknikle domates yetiştirebilirsiniz.
Evde adım adım fide yetiştirmek için lütfen okuyun !!!


Domateslerin çekirdekten çoğaltılması ve ya hazır fide satın alınarak yetiştirilmeye başlamasında başlatıcı ve destekleyici unsur olarak toprak son derece önemlidir. Salkım domates ,cherry domates, kiraz domates veya bodur olsun hepsi kolayca yetiştirilebilir. 
Hangi toprak seçimini yapacağınız konusunda ise dikkat edilmesi gereken en önemli kısım ise iyi drenaja sahip  ve su tutma kapasitesi yüksek bir toprak tercih etmeniz önemlidir. Domatesin düzgün bir şekilde dikilmesi ve önümüzdeki sezonda oldukça verimli ve büyük bitkilerle girmeniz için aşağıdaki ipuçlarını muhakkak denemelisiniz.
Öncelikle, ileride bahçenize nakledeceğiniz bir domates bitkisini satın almanız gerekir. Bu konuda tecrübeniz varsa, domates fidelerinizi tohumdan çimlendirerek de elde edebilirsiniz. 
Domatesler günde en az 7 saat güneş almalıdır. Dikim sırasında çok iç içe olmamalılar ve toprağa domateslerin toprağa dikilme boyu ise en az 10 cm civarındayken olmalıdır. Ayrıca domates fidelerinin toprağa şaşırtılması aşamasında toprak derinliği 20 cm açılmalıdır.
Açılan deliğe balık kafaları eklemelisiniz. Bulunduğunuz bölgede, bir balıkçıda ya da bir restoranda bulabilirsin. Yine de, kafaları bulamazsanız, dikenler, kuyruklar, bağırsaklar, yengeç, ıstakoz ve karides kabukları da kullanabilirsiniz.
Ayrıca tüm bunları 2 avuç balık yemeği ile ikame edebilirsiniz. Daha sonra bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirecek 2 adet aspirini ve 3-4 adet kırılmış tavuk yumurtası kabuğunu da eklemelisiniz.
Daha sonra, bir organik fosfor kaynağı olan ve çiçek üretimi için viral olan bir avuç dolusu kemik unu eklemeniz meyve sayısını artıracaktır. Ayrıca, kalsiyum seviyelerini de arttıracaktır. 
Ve artık toprakta açtığınız delik domates bitkisi için hazırdır. Bitkinin alt yapraklarını kesin ve deliğe yerleştirin.
Ayrıca, bitkinin çok aşağıda olup olmadığını bir kez daha kontrol edin ve bu durumda, domates dikmeden önce biraz daha toprak ekleyin. Domates kökleri oksijene ihtiyaç duyduğu için toprağa sert bir şekilde bastırmayın.
Bütün işlemleri bitirdikten sonra domateslerinizi  hava şartlarına göre haftada 3 kez sulamalısınız ve sonuçların harika olduğunu görünce çok sevineceksiniz.


Kaynak:healthyfoodhousecom

Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »