jklkjlkjkhjk

Bahçe ve Saksı Toprağını Doğal Gübre ile İyileştirme

Bahçe ve Saksı Toprağını Doğal Gübre ile İyileştirme

Ticari gübreleri ve bitki besinlerini kullanmak yerine, neden bahçe toprağınızı veya saksılarınız içindeki toprağı doğal olarak değiştirmek ve iyileştirmek için çöp veya kompost içerisinde yer alan bazı artıkları kullanmayı denemiyorsunuz? Üstelik hem ucuz hem etkili hemde uygulaması oldukça basitken.Kolayca uygulayabileceğiniz ve hazırlayabileceğiniz kompost ile toprağı daha iyi, ekim için daha uygun hale getirebilirsiniz ve her türlü bitkinin besin ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Özellikle son yıllarda artan sağlıklı yaşam kavramı iyi tarım uygulamaları ve organik tarım gibi yetiştiriciliğe dair yöntemler kimyasallardan bizi uzaklaştırıyorken. Neredeyse hepimizin evinde yer alan bu atıkları kullanarak kimyasal gübrelere alternatif üretmek sizin elinizde. 

Bahçe toprağınızın uygun besinleri içerdiğinden emin olmak, başarılı bir bahçeye sahip olmak için çok önemlidir. çiçek gübresi ve meyve geliştirici gübre yapabilirsiniz. Bu sebeple bu yazımızda sizlerle; kompost hazırlama, bitki ve hayvan artıklarıyla yardımcı bitki besin takviyeleri üretme konusunu paylaşmak istedik.

Bahçe ve Saksı Toprağınızı Geliştirmek ve Güçlendirmek İçin Doğal Yöntemler

Muz Kabukları


Muz kabukları potasyumda oldukça yüksektir ve ayrıca sülfür ve fosfor içerir . Muz kabuklarını doğrayarak bitkinizin tabanına yerleştirmek kök gelişimine yardımcı olur, bitkilerinizin çiçeklerini ve dolayısıyla meyve verimini arttırır.

Tavuk TüyleriTavuk tüyleri azot bakımından zengindir. Eğer tüylerden bulabilirseniz onları öğütüp toprağa eklemeniz yeterli. Güzel yeşil yapraklar için gerekli olan azotu sağlayacak ve bitkileriniz için yiyecek sağlayacaktır. Ispanak, lahana, brokoli ve diğerleri gibi yaprağı yenen yeşillikler, özellikle topraktaki yüksek azot ile coşacaktır.

Kahve Artıkları


Kahve artıklarını kesinlikle atmayın! Azot, potasyum ve fosfor içerirler , bitkilerinizin tabanı etrafına serpildiklerinde veya dikimden önce toprağa işlediklerinde, bitkileriniz için mükemmel bir gübre haline gelecektir.Yumurta Kabuğu


Yumurta kabuğunu da saklamalısınız. Domates, biber ve yüksek kalsiyum seviyesine ihtiyaç duyan diğer sebzeleri dikerken toprak üzerine ezilmiş yumurta kabukları ekleyerek ya da bitkinin köklerinin etrafına serperek  çiçek tutmasını güçlendirebilirsiniz ve çiçek dökümünün azaldığını göreceksiniz.

İngiliz Tuzu


Epsom tuzları, tohum çimlenmesine ve diğer besin maddelerinin emilmesine yardımcı olan magnezyumca oldukça zengindir. Bazı Epsom tuzlarını bahçe toprağına karıştırmak tohumlarınızın filizlenmesine yardımcı olur. Epsom tuzlarının su ile seyreltilmesi ve karışımın bitki yaprakları üzerine püskürtülmesi, daha yeşil yapraklar, daha yoğun bitkiler ve daha fazla çiçek ile sonuçlanmaktadır.Istakoz veya Karides Kabukları


Deniz kabukları ossing azot ve fosfor bakımından oldukça zengindir. Ayrıca bu kabuklar asidik toprak formunu biraz daha alkali hale getirecektir.

Tahta Külü


Odun sobası veya ateş çukurunuz varsa, küllerden kurtulmak ve bahçenize saçmak, asidik toprağı nötralize etmenize ve toprağınıza kalsiyum eklemenize yardımcı olacaktır . Yakılan odun türlerine bağlı olarak, odun külü de bahçe için yararlı olan yüksek seviyelerde magnezyum, potasyum ve fosfor içerebilir.

Bir dahaki sefere çöp kutusuna ya da kompost kümesine giderken, dışarıda bıraktığınız şey bahçenizi beslemek için daha iyi çalışabiliyorsa bunun yerine düşünün.

Bu yazıda yer alan bilgiler , Amazon.com adresinden edinilebilecek yeni kitabım Gardening with Chickens (Voyageur Press, 2016) tarafından kısmen alıntılanmıştır .
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »