jklkjlkjkhjk

Mango Ağacı Saksıda Nasıl Yetiştirilir

Mango Ağacı Saksıda Nasıl Yetiştirilir ?

Mango bitkilerinin yaşayabileceği elverişli bir ortamda yaşıyorsanız, kendi mango ağacınızı ekip yetiştirebilir ve yıllarca tatlı, vitamin dolu tropikal meyvelerin tadını çıkarabilirsiniz. Zaman ve sabırla (bir mango ağacı yetiştirmek yaklaşık sekiz yıl sürer), bir mango ağacını tohumdan veya küçük bir bitkiden yetiştirmek oldukça kolaydır.Bu yazımızda sizlere saksıda mango yetiştirilmesi, mango çeşitleri, mango ağacının iklim istekleri, mango ağacı çoğaltma, evde mango yetiştirme gibi konularda paylaşımlarda bulunmayı planladık. 

Mango meyveleri, başka hiçbir meyvenin sunamayacağı kadar eşsiz, baharatlı ve tatlı lezzeti ile oldukça özel bir meyvelerdir. Ayrıca, meyvelerin kralı olarak adlandırılan mango ağacı, sıcak tropik iklimde yetişir, kışa ve soğuğa dayanıklı değildir ve -1 derecenin altındaki sıcaklıkta ölür. Genellikle, büyütmek için oldukça geniş bir yere ihtiyaç duyar. Mangonun sıcaklık isteğini karşılayamayacağınız bir bölgede yaşıyorsanız mango ağaçlarını ev ortamında saksıda büyütmek sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Latince adı - Mangifera Indica

Yaygın olarak yetiştirilen 500'den fazla çeşit mango çeşidi vardır. Tipik bir mango ağacı, dikkatli bakılırsa 100 yıl yaşayabilir.

Mango Yetiştirmek


Mango ağacını tohumdan yetiştirmek kötü bir fikir olabilir çünkü mango ağacının meyve vermeye başlaması 8 yıl kadar uzayabilir ve hatta bu süreden sonra meyve verip vermeyeceğinin de ve hangi çeşitlilikte ve tipte meyve vereceğinin de bir garantisi yoktur. En mantıklı hareket aşılanmış bir bitki satın almak.

Günümüzde birçok mango çeşidi mevcuttur, bu nedenle saksılarda iyi yetişen cüce bir çeşit seçmek en doğru tercih olacaktır. Aşılanmış bir mango bitkisi meyve vermesi en az 3 yıl sürer. İlk 3 ila 5 yıl içinde daha az çiçek ve meyve üretir. Daha verimli meyveler, beşinci yıldan sonra başlar.

Doğru Mango Çeşidi Seçimi

Bir cüce mango ağacı 2 - 4 metreye kadar büyür. Bu çeşitlerdeki mangoları derin ve geniş saksılarda yetiştirebilirsiniz.. Mango ağacının ksaksılarda yetişebilen bazı cüce çeşitleri var - Irwin ve Nam Doc Mai en iyisidir. Deneyebileceğiniz diğer bazı çeşitler King Thai, Carrie, Cogshall, Glenn, Neelam ve Palmer'dır.

Mango Dikimi İçin En Uygun Zaman


Mango ağacını dikmek için en uygun zaman ilkbahardır. Ancak Hindistan gibi doğal yaşam alanlarında, yağmurlu mevsimin başlangıcından (Temmuz, Ağustos) veya yağmur mevsimi sonrasında mangolar dikilebilir.

Saksılarda Büyüyen Mango Ağaçlarının Gereksinimleri

Mango Toprak İhtiyacı

Mango ağacı organik madde bakımından zengin, pH değerinin yaklaşık 5.5 - 7.5 (hafif asidik ila nötral) , iyi drene edilmiş toprağa ihtiyaç duyar.

Mango Güneş Işığı İhtiyacı

Mango ağacının gelişmesi için çok fazla güneş ve ısıya ihtiyacı vardır. Bitkinin optimum büyümesi ve üretkenliği için tam güneşe yaklaşık 8-10 saat maruz kalması gereklidir. Bu sebeple saksılarınızı evinizin veya bahçenizin güney cephesinde bulundurmalısınız.

Mango Ağaçlarında Sulama

Dış ortamda yetişen mango ağaçlarının fazla sulanması gerekmez ancak saksılarda yetiştirilen bitkiler farklıdır. Mango bitkinizi ilk yılında düzenli olarak sulamanız gerekir.

Mango Ağacı BakımıMango Ağaçlarında Gübreleme

Mango ağaçlarının çiçeklenme mevsiminin başlangıcında azot miktarını azaltın ve mango ağacınızı yüksek potasyum ve fosforlu gübre ile besleyin.

Mango Ağaçlarında Budama

Mango ağacında çok budamaya gerek yoktur ancak şeklini kontrol etmek için ölü ve hastalıklı dalları budamak gerekir. Ağır budama, sonraki yıldaki meyve sayısını azaltabilir.

Mango Ağaçlarında Zararlılar

Hoppers, Mealybugs, Scale ve Spider Mites. Daha az meyveye neden olur ve ağacın gücünü azaltırlar. Bunlar organik böcek ilaçları kullanılarak mümkün olduğunca erken kontrol edilmelidir.

Soğuk İklimlerde Mango Ağacı Yetiştirmek

Daha soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, koyu renkli saksılar kullanın, çünkü mango ağacı sıcaklığı sever ve siyah renk ısıyı emmeye meyillidir. Saksınızın yeterli drenaj deliğine sahip olduğundan emin olun; Ayrıca, sıcaklık aşağıya inmeye başladığında, saksıları koruyucu bir bez ile örtmeniz gerekecek.

Mango ağacını gün boyunca en az bir miktar güneş ışığı alan güneye bakan bir pencerenin yakınındaki bir odaya yerleştirin.

Mango Ağaçlarında Hasat

Çiçeklenmeden sonra, mango meyveleri sonraki 3-4 ay içinde olgunlaşmaya başlıyor, sıcak ve nemli iklim meyvelerin hızlı olgunlaşır. Kokuları, tatlı ve cazip hale geldiğinde meyveleri koparın. Olgunlaşmamış meyveleri de toplayabilirsiniz, bunlar şerbet, turşu ve Hint turşusu yapımında kullanılır.
resimkaynak:balconygardenwebcom
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »