jklkjlkjkhjk

Yapraktan Menekşe Çoğaltma Teknikleri ve Püf Noktası

Yapraktan Menekşe Çoğaltma Teknikleri ve Püf Noktası

Küçük odalarımızı bile botanik bir bahçe haline getiren menekşelerin bakımı oldukça kolaydır. İhtiyacınız olanlar aslında oldukça basit; biraz ışık, su ve sevgi işte bu üç ihtiyacın karşılanmasıyla evlerinizin köşelerinde birbirinden renkli meneşleri yetiştirmek çok hoşunuza gidecek. Evde menekşe çoğaltmak oldukça eğlenceli bir uğraş.

Biz bu yazımızda sizlere Afrika Menekşelerinden ve çoğaltma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Ancak hercai menekşeler ve diğer bir çok bitkiyi çelikle yapraklarından çoğaltmak oldukça basittir.Afrika menekşesi en sevilen iç mekan bitkilerinden biridir. Çoğu iç mekan bitkileri yeşil yapraklarıyla evlerimizde yer alırken Afrika Menekşesi her zaman çiçek açar ve çok fazla renk seçeneğine sahiptir. Menekşeleri büyütmek ve çoğaltmak kolaydır. Yeni bir bitkinin tek bir yaprak kesiminden kolayca köklenmesini sağlayabilirsiniz!Menekşeleri çoğaltmanın iki yolunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Her iki yolunda kendine göre  artıları ve eksileri var.


Birinci Menekşe Çoğaltma Yöntemi

Sağlıklı bir menekşe yaprağı bulun ve yaprağı bitkiden ayırmak için temiz ve keskin bir bıçak kullanın. Bitkinin diğer kısımlarına zarar vermemeye özen gösterin.
Bir şişeyi oda sıcaklığındaki suyla doldurun. Burada dikkat edilmesi gereken menekşe yapraklarının suyun içinde kalmamasıdır.Şişeye yerleştirdiğiniz yapraklarınızı doğrudan güneş almayan ışıklı ve sıcak bir yere alın. 2-4 hafta sonra menekşe köklerinin oluş göreceksiniz. Menekşe kökleri oluştuktan sonra her yaprağı küçük saksılara dikin ve sulayın. Unutmamanız gereken nokta ise menekşe toprağı olarak kaliteli toprak kullanmanız gerektiğidir ve mevcut toprağınızı doğal gübre ile iyileştirebilirsiniz.. Aşırı killi veya kumlu topraklar menekşelerininz gelişmesini engelleyecektir.


İkinci Menekşe Çoğaltma Yöntemi

İkinci çoğaltma yöntemi , yaprakları doğrudan nemli saksı toprağı içine dikmektir. Menekşe saplarını 2 cm kadar toprağa gömmek işinizi görecektir.Hiçbir köklendirme hormonuna ihtiyacınız yok. Menekşelerinize nemli bir ortam yaratmanız yeterli olacaktır. Saksılar üzerine yerleştirdiğiniz şeffaf naylonlar menekşe nemlendirme konusunda oldukça faydalıdır. Bu yöntemle menekşe kökleriniz  2-4 hafta içinde büyümeye başlayacak.Birkaç hafta sonra, tomurcuklar kökleşmiş gövdelerin dip kısmından büyümeye başlayacak ve yeni minik menekşeleriniz artık oluşmuş olacaktır.İki çoğaltma Yönteminin Artıları ve Eksileri

Toprak yönteminde  sadece bir adım olduğu için daha kolaydır.
Su yöntemi bize daha fazla güvence veriyor çünkü köklerin büyüdüğünü görüyoruz.

Lütfen sizde bildiğiniz menekşe yetişttirme tekniklerini bize yorum olrak göndermeyi unutmayın???resim kaynak:apieceofrainbowcom
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »