jklkjlkjkhjk

Karpuz ve Limon Aromalı Banyo Topu (Bombası) Yapımı -DIY

Karpuz ve Limon Aromalı Banyo Bombaları (Topları) Yapımı Yorucu bir günün ardından sıcak bir banyo eminim hepimize son derece iyi gelecektir. Hele birde banyonuzda bir küvete sahipseniz hem harika bir cilt bakımı hemde rahatlamanın en iyi yollarından birisi küvetinize atacağınız ev yapımı banyo köpük toplarından geçiyor.

Bu yazımızda banyo bombasının diğer ismiyle banyo toplarının ne olduğunu, banyo köpük toplarının nasıl yapıldığını, banyo toplarını yapmak için hangi malzemelerin gerekli olduğu araştırdık ve sizlerle paylaşmaya karar verdik.Banyo topu yani banyo bombası içerisine cildinize göre ya da ruh halinize göre çeşitli esansiyel yağlar, aromalar katabileceğiniz son derece eğlenceli bir okadar da dinlendirici köpüklü küçük toplardır. Evinizde bir kaç basit malzeme ile hazırlayacağınız banyo topları ile cildinizi dinlendirirken, vücunuzun kan dolaşımının arttığını, cildinizin yenilendiğini ve temizlendiğini hissedeceksiniz. Üstelik sadece banyoda deil küçük kapların içerisine atarak yorgun bir günün ardından ayaklarınızı da rahatlatabilirsiniz.

İşte evde kendinizin yapabileceği oldukça basit ve ucuz banyo topu tarifi !

Bu banyo bombası tarifinde kullanılan organik yağlar, cildinizde her ıslanmadan sonra ipeksi bir yumuşaklık hissi bırakacaktır.

Ayrıca tarifte kullanılan kokular ile, limon ve karpuzdan gelen tatlılık, canlandırıcı bir banyo deneyimi için birleşiyor.

Bir avuç dolusu malzemeyle talimatları takip ederek, bu canlı banyo bombaları evde yapılabilir!

1. Karbonat ve Gıda boyasını eleyin.


Sarı banyo topu karışımınızı yapmak için karbonat ve sarı gıda boyasını elekten geçirerek büyük parçacıkları ayırın ve büyük bir kaseye toplayın. 


Pembe karışımınızı yapmak içinde  karbonat ve kırmızı gıda boyası kullanın.

2. Kalan tüm parçaları kırın.Eleme işleminden sonra elekte kalan büyük parçacıkları da kırarak renkli karışımınıza dahil edin. 


3. Suyu ekleyin.

Ardından, her kaseye su ekleyin ve birleştirmek için çırpın. Karışım, küçük “çakıl taşları” haline gelmeye başlayacak.


4. Hindistan cevizi yağını ve kakao yağını eritin.

Suyun karıştırılmasından sonra, hindistancevizi yağı ve kakao yağını ayrı kaplarda eritmeniz gerekecektir.


5. Yağları karıştırın.

Eritilmiş hindistancevizi yağı, eritilmiş kakao yağı  her bir kaba ekleyin ve iyice birleştirilene kadar karıştırın.Ardından, her bir kaseye karpuz ve limon aromalı parfüm yağını ekleyin ve birlikte çırpın. Elinizde bu esansiyel yağlardan bulunmuyorsa zevkinize göre başka yağlar kullanabilir ya da limon, portakal kabukları da kullanabilirsiniz.

6. Banyo toplarını kalıplamaya hazır olun.

Şimdi neredeyse her şey karıştırıldı, banyo bombalarını kalıplamak için hazırlık zamanı! Banyo toplarını kalıplar içerisinde sıkıştırın ve birleştirin.Karışımın hazır olup olmadığını test etmek için bir avuç dolusu alıp sıkın. Karışım şeklini iyi tutmalı ve bıraktığınız zaman parçalanmamalıdır. Eğer parçalanırsa, 10 saniyelik artışlarla karıştırmaya devam edin test edin, istediğiniz kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edin.  sertleştirmeye yardımcı olması için sitrik asit kullanabilirsiniz.Kalıp dolu olana kadar  iki renk arasında değişmeye devam edin. Kalıbın diğer yarısı için işlemi tekrarlayın. Diğer yarısında son katman için sarı ve sarı son kat için de pembe kullanın.Her iki kalıp yarımını da doldurun ve bunları birbirine bastırın.


7. Banyo bombasını kalıptan çıkarın.

İki yarı birbirine tam olarak sıkıştırıldıktan sonra, kenarları temizlemek için kalıbın kenarındaki fazlalıkları parmağınızla alın.Köpüklü banyo toplarınızı kalıplardan yavaşça çevirerek çıkarın.


9. Başarı!


İşte bu kadar! İlk Karpuz ve Limon aromalı banyo bombasını yaptınız! Bu tarif ile yaklaşık sekiz adet banyo topu yapabilirsiniz..


10. Kuruma süresi / depolama

Banyo toplarınızı kullanımdan önce en az 12 saat kurumaya bırakın. Bombalarınızı saklamak için folyoya sarın, sarın ya da “çıplak” olarak bırakın ve minik eserlerinizi göstermek için bir kasede sergileyin. Bu bombalar, sarıldığında, kokularını kaybetmeye başlamadan önce yaklaşık bir ay raf ömrüne sahip olacaklardır.


"Karpuz Limon" Banyo Toplarını Yaparken Gerekli Olacak Malzemeler

Pembe karışımı:
1 1/2 bardak karbonat
3.57 gram Kırmızı gıda boyası
1 tatlı kaşığı su
3/4 çay kaşığı Organik Hindistancevizi Yağı
3/4 çay kaşığı Organik Kakao yağı
1 çorba kaşığı "Karpuz Limon" Parfüm Yağı
3/4 fincan Sitrik Asit

Sarı karışımı:
1 1/2 bardak karbonat
1.30 gram Sarı gıda boyası
1 tatlı kaşığı su
3/4 çay kaşığı Organik Hindistancevizi Yağı
3/4 çay kaşığı Organik Kakao yağı
1 çorba kaşığı "Karpuz Limon" Parfüm Yağı
3/4 fincan Sitrik Asitresimkaynak:onceuponabathcom
Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »