jklkjlkjkhjk

Mükemmel Karpuz Nasıl Seçilir, Püf Noktaları

Mükemmel Karpuz Nasıl Seçilir, Püf Noktaları


Yaz ayları geldi ve geçiyor bile, malum sıcakların başlamasıyla yazın vazgeçilmez meyvelerinden olan karpuz da manavlarda ve pazarlarda yerini aldı. Ağırlığının % 92' si su olan karpuz susuzluğunuzu gidermek ve hararetinizi azaltmak için en ideal meyvelerden birisi. Karpuz, C vitamini, A vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini, magnezyum ve potasyumun çok iyi bir kaynağı olan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Bir bardak karpuz sadece 48 kalori içerir. Peki serinletici ve ferahlatıcı etkisi olan tatlı karpuzu seçerken nelere dikkat etmeniz gerek, en iyi karpuzu nasıl seçersiniz. İşte bu yazımızda sizler için karpuz seçiminde kullanacağınız basit ve etkili ip uçlarından bahsetmek istedik.Seçtiğiniz karpuzun şekerlenmemiş ya da kelek çıkmamasını sağlamak için bu ipuçlarına muhakkak uymalısınız.

İşte mükemmel karpuzu seçmenize yardımcı olacak beş ipucu.

1- Karpuzu elinize alın ve kendinizce tartın. Boyutuna göre ağır olduğunu düşünmeniz gerekiyor. Büyüklüğüne göre ağır bir karpuz güzel ve sulu olacaktır.2- Karpuz üzerine küçük küçük vurun. Karpuza tıkladığınızda içinin boş olduğunu hissettiren bir yankı duymalısınız. Bu ses karpuzun şekerlenmemiş olduğunun belirtisidir.3- Karpuz üzerinde belirgin bir sarı bölge arayın. Bu sararma karpuzun yerde olgunlaşırken güneş almayan kısmında belirir. Eğer karpuz üzerinde sarı bölge yoksa karpuzun olgunlaşmadan önce toplandığına işarettir.


4- Karpuz üzerinde resimdekine benzer sertleşmiş bir kısım arayın. Bu, karpuzun yüzeyindeki kahverengi, ağ görünümlü bölge karpuzun daha tatlı olduğunun göstergesidir.5- Karpuzun yüzeyinde oluşan siyahımsı sert lekeleri arayın bu lekeler karpuzun şeker oranının çok yüksek olduğunun göstergesidir.

İşte hepsi bu kadar. Bu ipuçları mükemmel karpuz bulmanıza yardımcı olacaktır. Tatlı, Sulu ve Serin. Afiyet olsun.
resimkaynak:lindaslunacycom

Önceki Yazı
« Prev Post
Sonraki Yazı
Next Post »